Bipolar bozukluklar hakkındaki bilgiler

İyileşme şansım ne kadardır?

Hastalığın seyri ve dolayısı ile iyileşme şansı için prognoz faktörleri vardır. Prognoz faktörleri etkilenebilir ve etkilenemez faktörler olarak ayrılabilir. Etkilenmeyen negatif faktörler, daha birçoklarının yanında ailede bipolar bozuklukların olması, hastalığın gençlikte erken başlaması veya hastalığın depresif bir fazla başlaması. Bu faktörlerde çok az şeyi değiştirebilirsiniz. Etkilenebilir pozitif faktörler ise, daha birçoklarının yanında örneğin uzun süre tedavi edilmeyen bipolar bozukluk, eşzamanlı madde kullanımı, düzenli ilaç tedavisine hazır olmama, ilaçla tedavi ve psikososyal tedavilere ara verilmesi nedeniyle tekerrürler (geri dönüşler) veya sürekli stres faktörleridir. Bunlar değiştirilebilir belirgin noktalardır. Bu, hastalığın seyrini ve dolayısı ile iyileşme sürecinizi olumlu yönde etkileme şansınızın bulunduğu anlamına gelmektedir.

İyileşme şansı şu önlemlerle artırılabilir

  • Tedaviye ne kadar erken başlanırsa iyileşme şansı da o kadar yüksektir, bir başka deyişle ne kadar uzun süre tedavi görmemişseniz şansınız o kadar azdır!
  • Eğer ilaçla tedavi ve psiko sosyal tedaviler eşzamanlı yürütülür, entegre edili ve uzun süre uygulanırsa, iyileşme şansı yükselir.
  • Eğer davranış terapisi veya aile terapisi gibi sosyal terapiler uygulanıyorsa tekerrürler ve hastalık riski azalır, ortaya çıkan sorunlar daha iyi işlenir ve bu sayede iyileşme şansı artar.
  • Hastalıkla birlikte yaşamayı öğrenin. Hastalığı tehlikesizmiş gibi göstermek veya görmezlikten gelme terapilerin uygulanmamasına neden olur. Bu, iyileşme şansını azaltır. Hastalıkla uğraşın (meşgul olun), bu konuda uzman olursunuz.
  • İlaçlar güvenilir biçimde alındığı takdirde iyileşme şansı yükselir.
  • Tekerrürler ilaçların düzenli biçimde alınması ve yaşam stiline uyum sağlanmasıyla önlenirse, iyileşme şansı yükselir.
  • Eşlik eden madde bağımlığı kesilirse iyileşme şansı yükselir.
  • Depresyon veya korku gibi eşlik eden ruhsal semptomlar veya hastalıklar tedavi edilirse iyileşme şansı artar.

 

Sayfa başına dön