Bipolar bozukluklar hakkındaki bilgiler

Uyuşturucu nasıl bırakabilirim?

Psikozlu insanların bu kadar yüksek oranda uyuşturucu hap veya yasadışı uyuşturucu kullanmalarının nedenleri tam olarak açıklanamamaktadır. Ancak bu bağlamda rol oynayabilecek bazı hususlar vardır:

 • Madde bağımlılarının çoğunluğu alkol veya uyuşturucuya depresif veya manik fazın ilk ortaya çıkışından önce ve genellikle de bunların belirtisine bir tepki olarak başlamaktadır: Başlayan bir depresyonda korku ve aşağılık duygusu ile başa çıkabilmek ve başlayan bir manide de aşırı coşkulu ruh hali ile başa çıkabilmek veya kendini teskin etmek için alkol ve madde alımına başlanmaktadır.
 • „Kendi ilacını kendi belirleme hipotezi“: Hastalıklarına eşlik eden bağımlılığı olanların yaklaşık üçte ikisi eşlik eden alkol veya uyuşturucu maddeleri hastalığın istenmeyen semptomlarına karşı aldıklarını belirtmektedir.
 • Hastalığın ortaya çıkışından sonra devam ettirilen alkol ve uyuşturucu madde kullanımı, hastanın sürekli iyileşme veya sağlığına kavuşma şansını hemen hemen bütünüyle ortadan kaldırmaktadır. Kısa vadede alkol ve esrar semptomları dindirebilir ve rahatlama sağlayabilir, ancak uzun vadede bunlar önemli olumsuz etkiyi de birlikte getirirler. Bunlar genellikle daha fazla faz, daha uzun süre hastanede yatma ve düşük yaşam standardı oluşur. Devam ettirilen alkol ve madde kullanma sorunsalı (uyuşturucu madde kullanımı ve bağımlılık) hastalığın seyrini sosyal alanda da belirgin ölçüde olumsuz yönde etkiler.

Bipolar birisi alkol ve uyuşturucuların etkisine özellikle açıksa yukarıda anılan durumlar kendini daha açık biçimde gösterir. Rahatlama veya iç huzur gibi pozitif deneyimler (genellikle kısa süreler için) ne kadar çok oluyorsa, alkol ve madde kullanımının sona erdirilme prognozunda o kadar dikkatli olunmalıdır.

Eğer size eşlik eden bir bağımlılık hastası teşhisi konmuşsa, bu sorunu mümkün olduğu kadar çabuk kabul etmenizde yarar vardır!

Kuşkusuz bağımlılık yapan madde olmadan olayları olağan seyrine sokmak basit değildir. Burada başlıca iki engel vardır:

 1. Psikozlu birçok insan uyuşturucusuz veya alkolsüz yaşama motivasyonuna sahip değildir.
 2. Ayrıca birçok hasta bağımlılık sorunlarını kendileri halletmek ister.

Sizi aydınlatacak birkaç ipucu:

 • Yardım alın. Uyuşturucudan kurtulma şansınız, yardım aldığınızda almadığınıza oranla çok daha fazladır.
 • Bağımlılık terapisi olanaklarını araştırın ve bir bağımlılık terapisine başlayın. Psikozlu ve bağımlı insanlara yönelik özel bağımlılık terapilerini araştırın. Bu terapiler genellikle münferit veya grup biçimindeki davranış terapileridir.
 • Terapistinizle birlikte uyuşturucu ve/veya alkole karşı yatkınlığınızın nedenlerini araştırın. Bu konuların tam olarak bilince çıkarılması bağımlılıktan kurtulmanızı kolaylaştırır.
 • Uzun süre yardım almanız gerektiğini dikkate alın. Geri dönüşlerde umudunuzu ve cesaretinizi kaybetmeyin. Eğer sorunun üzerinde çalışırsanız, bir gün mutlaka onun üstesinden gelirsiniz.
 • Uyuşturucuya bağımlılığınıza ve ondan kurtulma çabanıza neyin iyi neyin kötü geldiğini araştırın ve bunları konuşabileceğiniz bir terapist bulun.
 • Kendi kendine yardım gruplarını ziyaret edin. Orada maddeyi bırakmaya yönelik duygusal hafifleme ve desteği bulabilirsiniz veya maddeyi doğrudan bırakabilirsiniz.
 • Kendi kendine yardım gruplarını ziyaret edin. Orada maddeyi bırakmaya yönelik duygusal hafifleme ve desteği bulabilirsiniz veya maddeyi doğrudan bırakabilirsiniz.
Sayfa başına dön